Levitate.pl

(Nie)typowe formy przemocy. Przykłady z życia codziennego.

Stosunkowo łatwo jest rozpoznać przemoc fizyczną. Gdy ktoś nas bije, szarpie lub dusi, instynktownie zdajemy sobie sprawę, że robi się nam krzywdę. Podobnie bywa z agresją słowną, kiedy jesteśmy obrzucani wulgaryzmami. Istnieją jednak bardziej pośrednie i nieoczywiste formy przemocy, na które często dajemy przyzwolenie. Poniżej omówię różne rodzaje przemocy oraz ich przykłady, które dotykają wielu ludzi.

Przemoc fizyczna

Niektóre z poniższych przykładów, zostały znormalizowane przez filmy, seriale lub obyczaje, jednak nie zmienia to faktu, że nadal mają one charakter przemocowy.

 1. Zdradzona kobieta policzkuje swojego partnera lub uderza go pięściami w klatkę piersiową
 2. Rodzic daje swojemu dziecku klapsy lub “razy” paskiem od spodni.
 3. W trakcie żarliwej kłótni ktoś rzuca naczyniem w ścianę lub w stronę rozmówcy.

ZAPAMIETAJ: akt fizyczny nie musi prowadzić do uszczerbku na zdrowiu albo zagrażać życiu, aby być uznany za przemoc!

Przemoc psychiczna

(Nie)typowe przykłady z życia codziennego:

 • Dlaczego nie ugotowałaś obiadu i nie zrobiłaś prania? Myślałem, że skoro nie pracujesz ani nie zarabiasz to chociaż będziesz w stanie zająć się domem… (poniżanie, umniejszanie)
 • Słyszałeś? Kamil znowu dostał podwyżkę. Mogłeś zostać programistą, przynajmniej byłoby nas stać na wakacje za granicą (umniejszanie, upokarzanie, niekonstruktywna krytyka)
 • To nic wielkiego, że dostałeś się na TAKI kierunek studiów. Byli tam w ogóle inni chętni? Przecież po tym nie ma porządnej pracy (dewaluacja, umniejszenie)
 • Po co się tak ubierasz i malujesz? Wyglądasz jak dziwka (poniżanie, wyśmiewanie)
 • Po co masz się spotykać z kolegami? Ja Ci nie wystarczam? Na pewno chcesz mnie zdradzić. Tak właśnie myślałam, że już mnie nie kochasz… (manipulacja, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, szantaż)
 • Nie ważne jak się będziesz starać, po prostu się nie nadajesz. Nigdy nie będziesz w tym dobry (umniejszanie, wyśmiewanie, poniżanie, niekonstruktywna krytyka)
 • Popatrz na siebie…Nie wiem czy chcę być z kimś, kto nie potrafi o siebie zadbać. Nie mogłabyś być bardziej jak Kasia? (szantaż, manipulacja)
 • Masz ogromne szczęście, że z Tobą jestem. Niewiele osób chciałoby być z kimś tak problematycznym jak Ty (umniejszanie, poniżanie, manipulacja, niekonstruktywna krytyka)

ZAPAMIĘTAJ: Jeżeli ktoś jest pasywno-agresywny, drwi z Ciebie publicznie lub umniejsza Twojej osobie, osiągnięciom lub umiejętnościom to jest to przemoc psychiczna.

Przemoc seksualna

ZAPAMIĘTAJ: Gwałt to nie tylko napadnięcie przez obcą osobę w ciemnym zaułku. Feminoteka, największy feministyczny serwis informacyjny, donosi, że małżonkowie i aktualni partnerzy stanowią w rzeczywistości 80% sprawców przemocy seksualnej. Jeżeli nie miałaś/eś ochoty na współżycie to był to gwałt, niezależnie od tego, kto był jego inicjatorem. Każde przekroczenie granic Twojej cielesności, na które nie wyraziłeś/aś swojej zgody to przemoc.

Przemoc ekonomiczna

Bardzo często rodzice lub jeden z partnerów zajmuje się kontrolą wydatków lub oszczędzaniem pieniędzy i jest to normalne zjawisko. Przemoc zaczyna się, gdy ktoś zbyt mocno ingeruje w nasze wydatki lub odbiera nam zarobione przez nas pieniądze.

 

ZAPAMIĘTAJ: To, że jedna osoba pracuje a druga nie może być prywatnym ustaleniem pomiędzy dwójką ludzi. Ale nie oznacza to, że możne być to później wykorzystywane przeciwko Tobie.

Anna Maria Sobczak

Anna Maria Sobczak

Psycholożka, Pedagożka

Scroll to Top