Levitate.pl

Wizyty domowe

Powołując się na słowa Vikrama Patela, indyjskiego psychiatry o ogólnoświatowej sławie, nawet w najbogatszych krajach Europy jedynie 50% ludzi w kryzysie uzyskuje pomoc psychologiczną i psychiatryczną. Jak to możliwe skoro większość krajów na świecie oferuje dostęp do ochrony zdrowia psychicznego? Odpowiedź jest prosta: niewielka część społeczeństwa korzysta z takiej możliwości.

Dlaczego tak się dzieje? Istnieją 3 potencjalne powody: 

Brak psychoedukacji

Powaga zaburzeń i trudności psychicznych jest często podważana oraz lekceważona. Społeczeństwu wciąż brakuje wiedzy i świadomości tego, że zdrowa głowa jest równie ważna jak zdrowe ciało. Ta relacja działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego, a równoległe dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne jest niezbędne do uzyskania ogólnego dobrostanu i samopoczucia. Nie powinno się tym samym lekceważyć przedłużających się trudności psychologicznych. Więcej informacji na ten temat umieściliśmy w naszym artykule, gdzie znajdziesz 11 znaków ostrzegawczych świadczących o tym, że warto umówić się do psychologa.

Brak środków finansowych lub niechęć do ich wydawania

Fakt, że na refundowane wizyty u psychologa trzeba bardzo długo czekać nie sprzyja popularyzacji takich usług. Ponad to, nie wszyscy mają świadomość tego, że wizyta u psychologa różni się od tej u lekarza. Rzadko kiedy możemy liczyć na rozwiązanie naszych problemów oraz szybką ulgę po jednym spotkaniu. Rosnące koszty związane z czymś tak subiektywnym jak zdrowie psychiczne bywa dla wielu ludzi bardzo zniechęcające, zwłaszcza jeżeli nie zdają sobie sprawy ze znaczenia jakie ma ono na całokształt naszego życia.

Stygma

Niestety wciąż panuje niezdrowe przekonanie, że źródłem kryzysów oraz trudności psychicznych jest po prostu słabość charakteru oraz skłonność do użalania się nad sobą. Albo że z usług psychologa korzystają przysłowiowi „wariaci”. Jako specjalista z zakresu zdrowia psychicznego staram się z tym walczyć, jednak wiem, że wciąż wielu z was wstydzi się umówić na wizytę do psychologa w przychodni lub poradni. Na rynku pojawiła się co prawda możliwość realizacji konsultacji online, ale wiem z licznych waszych relacji, że intymna rozmowa z obrazem na ekranie urządzenia wydaje się często niezręczna i nienaturalna.

Usługa wizyta domowa psychologa - nowe rozwiązanie na rynku

1. Autentyczność

Liczne badania pokazują, że najsilniejszy efekt terapeutyczny uzyskuje się dzięki nawiązaniu relacji opartej na zaufaniu i empatii (Nienhuis et al., 2015; Elliot et al., 2018; McClintock et al., 2018)
Efekt ten dotyczy nie tylko działań psychoterapeutycznych, ale także innych form pomocy psychologicznej. O ile usługi online były konieczną oraz istotną formą pomocy w czasie pandemii, to prawdopodobnie nie przetrwają one próby czasu i nie zastąpią korzyści wynikających z bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Moment, w którym klient obnaża się ze swoich słabości i zwierza się specjaliście ze swoich trudności jest bardzo newralgicznym punktem spotkania i nie powinien być nigdy zakłócony przez problemy z połączeniem internetowym lub utratę zasięgu

2. Bezpieczeństwo w czasie pandemii

Zgodnie z tekstem piosenki Dawida Podsiadło ostatnio „nie ma fal”, jednak z obserwacji wiemy, że fale zachorowań na koronawirusa SARS-Cov-2 cyklicznie się powtarzają.

Korzystanie ze służby zdrowia nie musi się jednak wiązać z zatłoczonymi miejscami oraz oczekiwaniem w kolejce. W przypadku, gdyby wychodzenie z domu znowu uległo ograniczeniu, a wizyty w przychodniach i poradniach stały się niebezpieczne, warto rozważyć zamówienie psychologa do swojego domu. Łatwiej zaufać w rygor sanitarny jednego specjalisty niż całej przychodni.

3. Dyskrecja

Wizyty domowe psychologa rozwiązują również problem stygmatyzacji oraz skrępowania związanego z wizytą w przychodni lub poradni zdrowia psychicznego. Przyjęcie psychologa w zaciszu własnego domu zwiększa dyskrecję, nie wpływając jednocześnie na profesjonalizm oraz bezpieczeństwo Twoich danych osobowych. Tak samo jak w dobrze funkcjonującej przychodni, historia Twoich wizyt jest bardzo dobrze zabezpieczona i niedostępna dla osób trzecich.

4. Wygoda

Zgodnie z raportem wykonanym przez TomTom Traffic Index 2021, w pandemicznym roku 2020 zakorkowanie dużych miast w Polsce zmalało średnio o kilkanaście procent. Brzmi dobrze? Niestety nawet wtedy przeciętny kierowca Krakowa tracił na stanie w korkach 147 godzin swojego życia rocznie, przy założeniu, że pokonywał zaledwie 2 trasy dziennie. W sumie 6 dni i 3 godziny. W roku 2019 było to o 2 dni więcej…

A może by tak nie tracić więcej czasu niż ten, który spędzasz bezpośrednio ze specjalistą?

Zamówienie psychologa do swojego domu pozwala zaoszczędzić dużo czasu, który normalnie trzeba poświęcić na dojazd do przychodni, stanie w korkach oraz poszukiwania miejsca parkingowego. Nie mówiąc już o dodatkowych środkach pieniężnych, które trzeba przeznaczyć na bilet tramwajowy lub paliwo i bilecik parkingowy.

5. Komfort

Spotkanie w świecie rzeczywistym oraz w zaciszu własnego domu zwiększa poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Pełne otwarcie na kontakt ze specjalistą i obdarzenie go zaufaniem jest kluczowe w uzyskaniu pomocy. Takie swobodne warunki pozwalają zniwelować niezręczność związaną z konsultacją swoich problemów z obcą osobą w rezultacie przyspieszając proces poznania. 

6. Pomoc dla dziecka

Nie bez powodu gabinety psychologów dziecięcych bardziej przypominają salę zabaw niż typowe pomieszczenia w przychodniach i poradniach. Przyjazne i znane środowisko domowe ułatwia nawiązanie kontaktu z dzieckiem lub młodzieżą. Wizyta domowa psychologa pozwala również zaobserwować, jak dziecko funkcjonuje w kontekście rodzinnym. Dom jest jednym z najważniejszych środowisk młodej osoby. Wiedza na temat tego jak dziecko się w nim czuje i jak funkcjonuje pozwala na pogłębiony wywiad oraz precyzyjną identyfikację problemu, który je dotyka.

7. Interwencje kryzysowe

Poważne kryzysy psychiczne często wiążą się ze znaczną demobilizacją i bezsilnością. W takim okresie wykonywanie swoich codziennych obowiązków jest utrudnione. Zgłoszenie się po pomoc do poradni psychologicznej może wydawać się wtedy zbyt dużym przedsięwzięciem. Dobre rozwiązanie stanowi wizyta domowa psychologa do domu. W Levitate możesz zamówić wizytę ekspresową – psycholog pojawi się wtedy nawet w przeciągu 60 minut.

Anna Maria Sobczak

Anna Maria Sobczak

Psycholożka, Pedagożka

Żródła:

  1. Elliott, R., Bohart, A. C., Watson, J. C., & Murphy, D. (2018). Therapist empathy and client outcome: An updated meta-analysis. Psychotherapy55(4), 399.

  2. McClintock, A. S., Anderson, T., Patterson, C. L., & Wing, E. H. (2018). Early psychotherapeutic empathy, alliance, and client outcome: Preliminary evidence of indirect effects. Journal of clinical psychology74(6), 839-848
  3. Nienhuis, J. B., Owen, J., Valentine, J. C., Winkeljohn Black, S., Halford, T. C., Parazak, S. E. & Hilsenroth, M. (2018). Therapeutic alliance, empathy, and genuineness in individual adult psychotherapy: A meta-analytic review. Psychotherapy Research28(4), 593-605.

Scroll to Top